Oförglömlig vecka på musikkollot i Fagersta
- Musik – Band och artister
Rapport från uppskattat musikkollo vid Fagersta Fritidsgård den 17-21 juni 2024.
Den 17 juni 2024 inleddes musikkollot vid Fagersta Fritidsgård under en strålande sol. Ungdomar från hela Fagersta samlades för att delta i detta evenemang. Ledarna, Fredrik Karlberg och Johan Elander, hälsade deltagarna välkomna med en inspirerande introduktion om veckans planerade aktiviteter. Sensus tillhandahöll all ljudutrustning och alla instrument, vilket möjliggjorde en professionell upplevelse för alla deltagare.
Fredrik, en erfaren musiker med en passion för rockmusik, och Johan, en skicklig låtskrivare och producent, hade förberett en vecka fylld med musikaliska äventyr. Deltagarna, som varierade i ålder och erfarenhet, var ivriga att lära och skapa musik tillsammans.
Dag 1: Introduktion och bandbildning
Första dagen inleddes med en rundtur på fritidsgården och en introduktion till de olika instrumenten. Deltagarna delades in i band baserat på deras musikaliska intressen. Axel Vallin, 11 år, och Aryan Ali, 15 år, fann snabbt varandra i ett band, medan Ali Ali, 13 år, och Rosleen Sido, 14 år, bildade ett annat. Hilma Wood, 14 år, och Juni Heydeck, 15 år, kompletterade gruppen med sina talanger. Fredrik och Johan assisterade dem i valet av låtar att arbeta med under veckan.
Dag 2: Workshops och Jam Sessions
Tisdagen ägnades åt workshops. Fredrik höll en gitarrsession där han demonstrerade några av sina favoritrockriff, medan Johan ledde en låtskrivarkurs. På eftermiddagen samlades alla för en gemensam jam session där kreativiteten flödade fritt. Axel och Hilma imponerade med sina gitarrsolon, medan Juni och Rosleen bidrog med sång.
Dag 3: Inspelning och produktion
Onsdagen var särskilt spännande, då deltagarna fick möjlighet att spela in sina låtar i fritidsgårdens studio. Johan visade hur man använder inspelningsutrustning och gav råd om musikproduktion. Ali och Aryan visade stort intresse för tekniken och hjälpte till med mixningen. Det var en lärorik dag där alla fick prova på att vara både musiker och producenter.
Dag 4: Förberedelser för konserten
Torsdagen ägnades åt repetition inför den stora avslutningskonserten. Fredrik och Johan gav feedback och hjälpte banden att finslipa sina framträdanden. Stämningen var förväntansfull och något nervös, men alla var redo att ge sitt bästa.
Dag 5: Avslutningskonsert på midsommarafton
Fredagen, som också var midsommarafton, kom snabbt, och det var dags för konserten på Brinelltorget. Föräldrar, vänner och lokalbefolkningen samlades för att bevittna ungdomarnas prestationer. Varje band framförde sina låtar med energi och glädje, och publiken applåderade entusiastiskt. Aryan och Ali fick publiken att jubla med sina trumsolon, medan Axel och Juni avslutade med en kraftfull duett.
Efter konserten tackade Fredrik och Johan alla deltagare för deras engagemang och kreativitet. Musikkollot hade inte bara varit en vecka av lärande, utan också en tid för att skapa nya vänskaper och minnen. För deltagarna blev det en oförglömlig vecka i Fagersta, och alla ser redan fram emot nästa års musikkollo.